Energia ze słońca

Baza wiedzy

Czy fotowoltaika działa w zimie?

Jasne jest, że praca paneli słonecznych polega na naświetlaniu ich promieniami słonecznymi. Co jednak dzieje się zimą, kiedy słońce świeci krócej i o wiele bardziej mniej intensywnie niż latem? Podkreślić trzeba, że instalacja fotowoltaiczna nie produkuje energii w dwóch przypadkach: w nocy oraz wtedy, kiedy panele słoneczne w całości pokryte są śniegiem. Co w związku z tym? Jak to wszystko zatem działa?

Odsłonięcie instalacji PV – fotowoltaika działająca w zimie

Kluczem jest to, aby panele słoneczne były odśnieżone. Wówczas, kiedy słońce świeci za dnia, instalacja dalej wytwarza energię elektryczną. Trzeba jednakże wspomnieć, że jest jej, rzecz jasna, o wiele mniej niż latem. Wydajność systemu obniża się najbardziej w grudniu i styczniu – wtedy, kiedy dni są najkrótsze i światła słońca jest zdecydowanie najmniej. Paradoksalnie jednak, zimowe dni są najlepsze do produkcji prądu elektrycznego – dzieje się tak, ponieważ sprawność i wydajność modułów PV wzrasta wtedy, kiedy obniża się ich temperatura – a zatem w zimowe, chłodne, ale słoneczne dni – energia jest dalej produkowana, i to znacznie optymalniej.

Co dzieje się, kiedy panele PV nie produkują energii?

Jak zostało wspomniane, panele PV nie produkują energii w nocy i wtedy, kiedy są zaśnieżone. Niemniej jednak, wydajność instalacji fotowoltaicznych w zimie jest jednak mniejsza. Warto jednak, tak czy inaczej, inwestować w tego typu systemy. Jak to i dlaczego to działa? Ponieważ nawet wtedy, kiedy jest kalendarzowa zima, również produkowany jest prąd. W dodatku, istnieje możliwość odebrania z sieci tej nadwyżkowej energii, jaka powstała latem.

Nadwyżkowa energia z lata - podsumowanie

Ilość światła słonecznego latem powoduje, że efektywność instalacji PV rośnie. Zazwyczaj dzieje się tak, że produkuje ona wtedy więcej energii niż ludzie są w stanie wykorzystać - czy to w domu, czy w firmie. Wówczas energia te przekazywana jest do sieci energetycznej. Można ją odebrać właśnie zimą - kiedy fotowoltaika działa nieco inaczej, tak, jak zostało wyjaśnione wyżej. Reasumując, fotowoltaika działa zimą - jest jak najbardziej instalacją całoroczną.

bestsolar-logo-biale-300px.png

Dane kontaktowe:

Aleja Tysiąclecia 48,
59-700 Bolesławiec,
Telefon: 792 120 130
e-mail: biuro@bestsolar.com.pl


Polityka prywatności

Obserwuj nas

Na jakim terenie działamy?

Działamy na terenie następujących miast: Bolesławiec, Lwówek Śląski, Legnica, Jelenia Góra, Lubań, Nowogrodziec, Zgorzelec. W tych miastach i ich okolicach wykonujemy instalacje fotowoltaiczne, montujemy panele słoneczne. 

 

Copyright © 2022 Bestsolar. Profesjonalne systemy solarne.

Projekt & Wykonanie DesMedia