Energia ze słońca

Baza wiedzy

Jak długo czekamy na zwrot z inwestycji w panele?

Stanowi inwestycję, na której zwrot kosztów oczekuje każdy, kto zdecyduje się na montaż instalacji PV w swoim gospodarstwie domowym bądź w firmie. To nic dziwnego, ponieważ wiadomym jest, że włożony w nią duży wkład pieniężny zwrócić się kiedyś powinien, a nawet musi – i to się dzieje. Fotowoltaika przeżywa swój rozkwit, powstaje coraz więcej firm sprzedających, projektujących i montujących panele słoneczne, jednak wspólne dla tych wszystkich firm jest to, że określenie zwrotu inwestycji niestety nie należy do jednoznacznych czy łatwych. Dlaczego tak jest?

Pierwszy krok to określenie ceny paneli słonecznych

Nie należy do trudnych etapów. Znając ceny paneli słonecznych, koszt zaprojektowania instalacji PV oraz jej profesjonalnego montażu, wchodzimy w posiadanie cennej informacji, jaką jest generalny koszt naszej inwestycji. Niemniej jednak, precyzyjne wyliczenie czasu jej zwrotu nie jest do końca możliwe, ponieważ istnieje zbyt wiele czynników, które wpływają na rozmycie tej wartości. Określenie zwrotu inwestycji będzie zależało zatem od: zapotrzebowania na energię elektryczną, mocy instalacji PV, zmiennych warunków atmosferycznych, serwisowania instalacji PV i jej naturalnego tracenia mocy wraz z upływającym czasem czy w końcu od wysokości dotacji, jaką uzyskamy przy jej realizowaniu.

Pewne standardowe założenia

Istnieją jednak pewne uniwersalne założenia, na których przykładowo opierają się kalkulatory czasu zwrotu inwestycji, jakie można znaleźć w Internecie. Przyjmuje się, że na fotowoltaice o mocy 3 kW można zaoszczędzić rocznie ponad 1500 złotych, a w przypadku instalacji PV o mocy 5 kW - około 2800 złotych rocznie. Znając koszt paneli słonecznych, ocenia się zatem, że koszt inwestycji zwraca się mniej więcej po 6 latach. Jest to jednak założenie mocno szacunkowe. Należy pamiętać, że dokładne wyliczenie może mieć miejsce tylko po uwzględnieniu czynników, jak: koszt paneli słonecznych wraz z montażem instalacji PV, roczne zapotrzebowanie na energię elektryczną czy w końcu cennik dostawcy prądu. W końcu warto podkreślić, że wkład pieniężny wraca na pewno - a dodatkowo generuje po czasie zyski, a nie jedynie obniżenie rachunków. W celu poznania szczegółów, zachęcamy do kontaktu ze specjalistami z Best Solar.

bestsolar-logo-biale-300px.png

Dane kontaktowe:

Aleja Tysiąclecia 48,
59-700 Bolesławiec,
Telefon: 792 120 130
e-mail: biuro@bestsolar.com.pl


Polityka prywatności

Obserwuj nas

Na jakim terenie działamy?

Działamy na terenie następujących miast: Bolesławiec, Lwówek Śląski, Legnica, Jelenia Góra, Lubań, Nowogrodziec, Zgorzelec. W tych miastach i ich okolicach wykonujemy instalacje fotowoltaiczne, montujemy panele słoneczne. 

 

Copyright © 2022 Bestsolar. Profesjonalne systemy solarne.

Projekt & Wykonanie DesMedia