Energia ze słońca

Baza wiedzy

Czy potrzebuję pozwolenia na założenie paneli fotowoltaicznych?

Korzystanie z odnawialnych źródeł energii jest w Polsce uregulowane specjalną ustawą. Czy pozwolenie na panele fotowoltaiczne jest wymagane i co przepisy mówią o niezbędnych formalnościach, które inwestor musi wypełnić przed rozpoczęciem prac?

Kiedy pozwolenie na instalację paneli fotowoltaicznych jest konieczne?

Podjęcie budowy lub robót budowlanych zazwyczaj wymaga uzyskania odpowiedniej zgody od urzędu. Są jeszcze prace, które można rozpocząć bez pozwolenia, ale po zgłoszeniu ich do odpowiednich organów oraz wybrane rodzaje robót (niektóre remonty, przebudowy, instalacje), których podjęcie nie wymaga ani pozwolenia, ani zgłoszenia. Urządzenia fotowoltaiczne należą do ostatniej kategorii. Zainstalowanie ich nie wymaga uzyskania zgody, jeśli ich moc elektryczna nie przekracza 50 kW. Nie oznacza to jednak, że po stronie inwestora nie leżą żadne obowiązki do wypełnienia przed rozpoczęciem prac.

Wymagane uzgodnienia przeciwpożarowe

Osoby decydujące się na instalację paneli fotowoltaiczne o mocy elektrycznej przekraczającej 6,5 kW muszą uzgodnić projekt techniczny z rzeczoznawcą do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych. Zadaniem rzeczoznawcy jest potwierdzenie, że projekt spełnia wymagania ochrony przeciwpożarowej. Dodatkowo inwestor musi zawiadomić organy Państwowej Straży Pożarnej. Ustawa nie precyzuje, jak dokładnie musi wyglądać projekt, ale firma wykonująca może sama przygotować plan udogodnień. Dla inwestora i firmy instalującej oznacza to oszczędność czasu i pieniędzy. Ważne jest, by do zainstalowania paneli fotowoltaicznych wybrać renomowaną firmę - uznani specjaliści bez problemu opracują projekt techniczny.

Wnioski

Średnia moc paneli PV powstałych dzięki dofinansowaniu z programu "Mój Prąd" to 5,6 kW. Oznacza to, że w przypadku większości instalacji nie potrzeba organizować żadnych specjalnych pozwoleń. Wybierając urządzania o mocy powyżej 6,5 kW trzeba dopełnić kilku formalności, jednak sprowadzają się one do pojedynczej konsultacji i złożenia odpowiedniego dokumentu w PSP. To, co najważniejsze dla naszych klientów - obowiązki te wypełniają specjaliści z firmy. Jeśli mają Państwo dodatkowe pytania - zachęcamy do kontaktu!

bestsolar-logo-biale-300px.png

Dane kontaktowe:

Aleja Tysiąclecia 48,
59-700 Bolesławiec,
Telefon: 792 120 130
e-mail: biuro@bestsolar.com.pl


Polityka prywatności

Obserwuj nas

Na jakim terenie działamy?

Działamy na terenie następujących miast: Bolesławiec, Lwówek Śląski, Legnica, Jelenia Góra, Lubań, Nowogrodziec, Zgorzelec. W tych miastach i ich okolicach wykonujemy instalacje fotowoltaiczne, montujemy panele słoneczne. 

 

Copyright © 2022 Bestsolar. Profesjonalne systemy solarne.

Projekt & Wykonanie DesMedia