Energia ze słońca

Bestsolar

FAQ

1. Co to takiego “fotowoltaika”?

Fotowoltaika jest dziedziną nauki, której zainteresowania skupiają się wokół zjawiska przetwarzania światła słonecznego na energię elektryczną. Zajmuje się wytwarzaniem prądu z promieniowania słonecznego.

2. Z czego produkowane są ogniwa fotowoltaiczne?

Panele słoneczne, inaczej zwane fotoogniwami zbudowane są z krzemu, selenu i germanu.

3. Jak działa ogniwo?

Światło, które pada na nie wywołuje siłę elektromotoryczną i przepływ prądu w obwodzie elektrycznym. Światło, padając na ogniwo, wybija wolne elektrony z atomów, które mogą swobodnie przepływać. Ten przepływ to właśnie prąd! Zastosowanie krzemu w ogniwach pozwala uzyskać wysoką sprawność zamiany promieniowania słonecznego w energię elektryczną.

4. Czym różni się ogniwo fotowoltaiczne od kolektora słonecznego?

W ogniwie z promieni słonecznych wytwarzany jest prąd elektryczny, a kolektory przetwarzają energię słoneczną w energię cieplną. Kolektory służą do podgrzewania wody lub zasilają centralne ogrzewanie.

5. Czy panele fotowoltaiczne wytwarzają prąd zimą?

Zimą, czas między wschodem i zachodem słońca jest krótki, jednak, kiedy tylko promienie słoneczne docierają do ogniw, prąd jest wytwarzany. Panele fotowoltaiczne są odporne na niskie temperatury. Nie zakłócają one ich działania.

6. Czy panele fotowoltaiczne należy czyścić, odśnieżać, myć?

W zależności od stopnia zanieczyszczenia okolicznego środowiska można panele myć raz na pół roku lub na rok, jednak zazwyczaj wystarczają średnie opady deszczu czy śniegu, by utrzymać je w odpowiedniej czystości. Odśnieżanie zimą nie jest konieczne.

7. Czy faktycznie instalacja paneli jest opłacalna?

Zdecydowanie tak! Energia słoneczna jest całkowicie darmowa, wykorzystując ją, nie musisz się martwić o rachunki za prąd od dostawcy. Dodatkowo, decydując się na mikro elektrownię do 50 kW nie potrzebujesz żadnych pozwoleń na instalację ogniw, a operator jest zobowiązany podłączyć ją do swojej sieci. Zapewniasz sobie źródło darmowego prądu, które nie wymaga od Ciebie żadnej obsługi.

8. Co w sytuacji, gdy mój własny prąd nie pokrywa mojego zapotrzebowania albo produkuję go za dużo?

Jeśli potrzebujesz więcej prądu niż sam produkujesz, korzystasz z tego, który dostarcza Ci sieć. Co pół roku rozliczysz się z dostawcą i uregulujesz rachunek. W przypadku, gdy produkujesz więcej prądu niż wykorzystujesz, sieć ją magazynuje, możesz wykorzystać zapas.

9. Dlaczego fotowoltaika jest określana jako ekologiczne źródło energii elektrycznej?

Stosowanie ogniw fotowoltaicznych to także wyraz troski o środowisko. Jest działaniem ekologicznym dlatego, że nie wytwarza i nie przekazuje do środowiska żadnych substancji toksycznych, szkodliwych, nie generuje hałasu, zakłóceń czy drżeń.

10. Dach mojego domu jest mocno zacieniony. Czy oznacza to, że nie mam szans na posiadanie swojej farmy słonecznej?

Niekonieczne. Wraz z profesjonalnym doradcą przeanalizuj warunki miejsca Twojego zamieszkania, dachu, działki. Doradca wskaże, jakie rozwiązania będą najbardziej optymalne dla Ciebie. Pamiętaj, że panele mogą być instalowane również na gruncie, ogrodzeniach, wysięgnikach, niekoniecznie tylko na dachu domostwa. Jedynym warunkiem jest w miarę dobre nasłonecznienie.

11. Przez jaki czas mogę korzystać z instalacji? Kiedy będę musiał ją wymienić, by działała sprawnie?

Z dobrych jakościowo paneli fotowoltaicznych będziesz mógł korzystać przez ok 25-30 lat. Według normy PN-EN 61215 instalacja musi być odporna na warunki atmosferyczne. Na podstawie przeprowadzonych badań producenci mogą gwarantować określoną wydajność i jej przewidywany stopień spadku w przeciągu kolejnych lat.

12. Jaka jest minimalna powierzchnia instalacji?

Najmniejsza z możliwych instalacja wymaga 5 m². Jej moc nie przekroczy jednak 1kWp i to w optymalnych warunkach nasłonecznienia.

13. Z której strony domu powinienem umieścić instalację fotowoltaiczną, by była jak najbardziej wydajna?

Usytuowanie paneli fotowoltaicznych faktycznie ma wpływ na ich wydajność. Im mniej zacienione miejsce tym lepiej. Powierzchnia czynna powinna być skierowana w stronę słońca, jednak ze względu na ruch Ziemi wokół niego, nieruchome panele nie będą w tak idealnej pozycji przez cały czas. Najbardziej korzystne jest ich położenie pod kątem 30 – 40° i ukierunkowanie na południe. ważnym czynnikiem jest również fakt, o której porze dnia korzystasz w najwyższym stopniu z energii elektrycznej. Jeśli rano – korzystne będzie ułożenie paneli w stronę południowo-wschodnią, jeśli popołudniu - w stronę południowo-zachodnią.

14.Na jakie koszty się przygotować, decydując się na instalację?

Na cenę instalacji wpływa parę czynników. Przede wszystkim jej moc, rodzaj użytych paneli, inwertera. Warto skontaktować się z doradcą w celu oszacowania kosztów, który wskaże również najbardziej optymalne rozwiązanie.

15. Co to jest inwerter?

Ze względu na to, że prąd, który powstaje w ogniwach jest prądem stałym, wymagane jest jego przetworzenie za pomocą falowników, inaczej nazywanymi inwerterami. Zamieniają one prąd stały na prąd zmienny o napięciu 230 V i częstotliwości 50 Hz.

bestsolar-logo-biale-300px.png

Dane kontaktowe:

Aleja Tysiąclecia 48,
59-700 Bolesławiec,
Telefon: 792 120 130
e-mail: biuro@bestsolar.com.pl


Polityka prywatności

Obserwuj nas

Na jakim terenie działamy?

Działamy na terenie następujących miast: Bolesławiec, Lwówek Śląski, Legnica, Jelenia Góra, Lubań, Nowogrodziec, Zgorzelec. W tych miastach i ich okolicach wykonujemy instalacje fotowoltaiczne, montujemy panele słoneczne. 

 

 

Copyright © 2024 Bestsolar. Profesjonalne systemy solarne.

Projekt & Wykonanie DesMedia