Najważniejszym krokiem przed realizacją inwestycji w instalację PV, jest prawidłowy dobór mocy jej paneli. Dzięki odpowiedniej wartości - czy to dla domu, czy dla firmy - można uniknąć przedłużenia czasu zwrotu inwestycji. Innymi słowy, dobrze dobrana moc paneli fotowoltaicznych pozwala na zaoszczędzenie kosztów - zarówno montażowych, jak i zwrotu inwestycji w ogóle, który jest rozłożony w czasie. Odpowiadamy na pytanie, opisując trzy kroki ku doborowi mocy fotowoltaiki.
Pierwszy krok – poznaj zużycie energii
Aby zrealizować krok pierwszy, trzeba zajrzeć do domowych czy firmowych - rachunków za prąd. Jeśli jest taka możliwość, trzeba wyciągnąć średnią z kilku lat wstecz. Jeśli nie ma takiej opcji, wówczas wystarczy jeden rok kalendarzowy – od stycznia do grudnia. Uwzględnić należy także plany na dodatkowy pobór energii elektrycznej – na przykład przy przeprowadzce do nowego domu, w którym będzie więcej sprzętów ją czerpiących albo przykładowo elektryczne ogrzewanie.
Drugi krok - sprawdź warunki do montażu
Mając na uwadze fakt, że najlepiej dobrana instalacja PV to taka, która pokrywa całe zapotrzebowanie na przeanalizowaną i obliczoną energię elektryczną, trzeba jeszcze koniecznie wykonać pomiary dostępnej przestrzeni montażowej. Przyjmijmy, że typowy panel PV ma około metra szerokości i 1,67 metra długości, a produkcja prądu przez niego wynosi w standardzie 1000 kWh (panel fotowoltaiczny ma moc 1,25 kWp). Czteroosobowa rodzina wykorzystuje średnio 4000 kWh rocznie, zatem łatwo obliczyć, że potrzebnych jest pięć paneli. Zajmą one ok. 5,5 m2, biorąc pod uwagę potrzebne przerwy montażowe między sobą.
Trzeci krok – instalacja PV uwzględniająca opusty zakładu energetycznego
Ostatnim etapem jest zaprojektowanie instalacji fotowoltaicznej, która opiera się na wcześniejszym sprawdzeniu warunków montażowych i jak najlepszym ich wykorzystaniu, a także uwzględnieniu systemu opustów, które robi zakład energetyczny. Gospodarstwo domowe lub firma wykorzystuje tylko ok. 30% wytworzonej energii elektrycznej przez panele fotowoltaiczne, reszta trafia do zakładu energetycznego. Ten za magazynowanie jej pobiera pewne koszty. Przy instalacjach o mocy do 10 kW pobiera 20% przekazanej energii, a w przypadku, gdy instalacja przekracza 10 kW – 30%. Utratę tej energii trzeba również wziąć pod uwagę przy doborze mocy instalacji PV – w czym konkretnie pomoże ekipa Best Solar.